Výskumy definujú to, že či sme mali vysoký alebo nízky dopamín – tak to vplýva na našu mieru vnímania úrovne nášho života, úroveň našej motivácie a náš „drive“. A toto všetko závisí od toho, koľko dopamínu aktuálne máme v relatívnom porovnaní k naším nedávno minulým zážitkom. Dnes už vieme, že dopamínové...
Kde získať dopamín? Ako si ho udržať čo najdlhšie? Veď kto by nechcel mať ten skvelý pocit nadšenia, nabudenia a pozitívneho pohľadu na svet čo najdlhšie?
Poznanie a pochopenie mechanizmu fungovania dopamínu a jeho vplyvu na náš mozog a telo nám otvára nové možnosti ako lepšie vnímať svoje konanie, nálady, pocity alebo emócie. Lepšie pochopenie chémie nášho tela a mozgu nám môže pomôcť lepšie spoznať seba, svoj život a naše okolie...
Výrazná podpora tvorby dopamínu cez rôzne supplementy nám môže krátkodobo pomôcť generovať dopamínové nárasty a tým dosiahnuť to naše vytúžené nadšenie, motiváciu a excitement, ale tento stav bude trvať len veľmi krátko.
Následne do toho vstupuje rozdiel hladín – základná úroveň dopamínu voči úrovni dosiahnutých nárastov a keď sa tento rozdiel znižuje, tak sa znižuje aj pocit nášho pocitu potešenia. Vplyvom tohto rozdielu sa dokonca znižuje aj hodnota zážitku, ktorý bol kedysi zárukou „hypu“, ten sa tak zrazu stáva všedným a rýchle „vybledne“ – už nám neposkytuje to, čo kedysi...
Problém vzniká následkom zvýšenia základnej hladiny dopamínu, čo znižuje relatívny rozdiel voči dopamínovým nárastom, ktoré som doteraz poznal a dosahoval z predchádzajúcich aktivít.
Dopamín vďaka svojej funkčnosti môže dokonca ovplyvňovať prejavenie génov v bunkách a tiež to, ako bude v budúcnosti bunka reagovať na určité signály – či bude citlivá viac alebo menej, takže vplýva aj na fungovanie bunky.
Dopamín nefunguje osamotene, ale neuróny, ktoré uvoľňujú dopamín, uvoľňujú spolu s ním aj glutamát. Glutamát je preto zaujímavý, lebo tento neuro-transmitter v mozgu sprostredkováva excitačné stavy – stimuláciu elektrickej aktivity neurónov.
O dopamíne sa dá povedať, že vo všeobecnosti stimuluje aktivitu. Dopamín svojimi stimulačnými efektami prostredníctvom kaskády udalostí stimuluje aj sympatický nervový systém.
Stimulácia sympatického nervového systému má zásadný vplyv na naše aktuálne fungovanie. Tieto zmeny majú dopad na to, ako začíname reagovať na fyzickej úrovni, ale aj na emocionálnej alebo mentálnej úrovni.
Dopamín svojou funkčnosťou podporuje to, aby sme sa začali pozerať okolo seba, čiže na veci, ktoré sú mimo nás – konkrétne fyzicky mimo nás. Začneme chcieť tieto veci dosahovať a získavať. Výsledkom takého nabudenia je, že začneme túžiť po veciach, ktoré sú „mimo nás“.
Následné potešenie, ktoré získame z dosiahnutia takýchto vecí súvisí jednak s dopamínom, ale najmä s vylúčením ďalších neuro hormónov.
Nízke úrovne
dopamínu:
Pokiaľ nám chýba
chuť dosahovať veci, sme letargickí, leniví alebo nám jednoducho chýba
motivácia and drive, určite to súvisí s nízkymi hladinami dopamínu
Vysoké úrovne
dopamínu:
Naopak, ak sa
cítime nabudení, „nažhavení“, vzrušení alebo dokonca máme mierny strach alebo
obavy z niečoho, čo ideme urobiť – prvá jazda autom, prvá prezentácia pred
vedením alebo prvé vlastné video na youtube, tak máme stav vysokej hladiny
dopamínu.
Dopamín je
spoločný faktor, ktorý sa podpisuje pod našu motiváciu alebo schopnosť konať a hýbať
sa – to platí jak pre ľudí, tak aj pre iné cicavce.
Medzi dôležité
efekty dopamínu patrí jeho schopnosť nás motivovať robiť kroky smerom k
dosiahnutiu cieľov.
Zaujímavé je, že naše vnímanie to, ako hodnotíme kvalitu nášho života a ochotu realizovať veci v živote výrazne ovplyvňujú úrovne dopamínu.
Nárasty dopamínu štartujú rôzne udalosti – naše skúsenosti, zážitky. To, koľko dopamínu je v našom systéme v aktuálnej chvíli – v porovnaní s tým, koľko dopamínu sme mali v našom systéme pred krátkym časom a ako si pamätáme, že ako veľa bola daná udalosť v minulosti pre nás potešujúca = výsledkom toho je naše vnímanie kvality života, ktorý žijeme.
Dopamín je vysoko subjektívny a pre naše telo a mozog je to spôsob akým hodnotíme a evidujeme / sledujeme naše potešenie, naše úspechy, to či sa nám darí dobre alebo zle a či sme alebo nie sme spokojní.
To, ako sa cítíme, či niečo chceme alebo nechceme robiť nie je náhoda. Z pohľadu bio-chémie hrá dopamín svoju významnú úlohu.
Výskumy definujú
to, že či sme mali vysoký alebo nízky dopamín – tak to vplýva na našu mieru
vnímania úrovne nášho života, úroveň našej motivácie a náš „drive“.
A toto
všetko závisí od toho, koľko dopamínu aktuálne máme v relatívnom porovnaní
k naším nedávno minulým zážitkom. Preto dnes už vieme, že dopamínové
výstrely nefungujú, ale kľúčové pre nás je to, ako sa vyvíjajú hladiny nášho
dopamínu.
Dobrá správa je, že naším správaním a konaním máme veľký vplyv
na to, ako sa naše hladiny dopamínu budú vyvíjať a meniť v čase.
Aj keď je to v živote veľmi náročné, pretože moderná spoločnosť nám na každom kroku ponúka „zaručené“ dosiahnutie spokojnosti a šťastia (od módnych trendov, cez špičkové výrobky, bez ktorých sa náš život určite nezaobíde, až po množstvo spoľahlivých návodov ako má žiť „šťastný“ človek...).