Dopamín – tajomná chémia?

Dopamín nevplýva len na naše pocity pôžitku a potešenia, v prvom rade je zodpovedný za našu motiváciu a „drive“, tiež hrá silnú úlohu pri „craving“ - čo v negatívnom prípade je túžba a niekedy to môže byť až chorobná túžba po potešení, napríklad pri rôznych závislostiach. Dopamín je zároveň dôležitý pre pohyb.

Chémia za naším šťastím?

Dopamín je preto taký dôležitý a pre nás všetkých zaujímavý, pretože od neho závisí to, ako sa cítim teraz, ako sa budem cítiť o chvíľu, za pár hodín alebo zajtra... Od dopamínu tiež závisí naša úroveň motivácie, túžby niečo robiť a našej ochoty konať s vynaložením určitého úsilia. Vplýva na náš mindset, naše nálady, úroveň energie a to či sme alebo nie sme schopní niečo konkrétne dosiahnuť.

Každý by chcel mať stále super „drive“ a dosahovať veci (teda ak nie úplne každý, tak určite vysoké percento) - najmä keď sa pozrieme na ľudí okolo nás, ktorí sú vždy plní energie a vysoko a vždy motivovaní - to čo rozhoduje, je ich úroveň dopamínu.

Môžeme povedať, že primárnym determinantom našej motivácie, úrovne nabudenia alebo „vzrušenia“ konať a dosahovať veci je práve dopamín. Napriek tomu pocit šťastia nie je len o dopamínovej chémii...

Motivácia a "Drive"

Dopamín nevplýva len na naše pocity pôžitku a potešenia, v prvom rade je zodpovedný za našu motiváciu a „drive“, tiež hrá silnú úlohu pri „craving“ - čo v negatívnom prípade je túžba a niekedy to môže byť až chorobná túžba po potešení, napríklad pri rôznych závislostiach. Dopamín je zároveň dôležitý pre pohyb a jeho nedostatky alebo znížené hladiny majú súvislosť s mnohými chorobami.