Kedysi mi stačilo pár minút na FB, aktuálne potrebujem každý deň scrollovať videá alebo fotky na IG už zopár desiatok minút denne. Cigareta večer pri 1dcl vína bola cool – dnes to už nestačí... pár cigariet denne a 1 dcl vína je skoro nič, postupne potrebujeme viac a viac, aby sme sa cítili rovnako „dobre“.
Stalo sa to, že predchádzajúca udalosť mi dala dosť veľký nárast dopamínu a keď to porovnám s tým, čo som zažil teraz a kľudne to môže byť aj osobný kontakt s blízkym človekom, tak už vôbec nie som taký unesený. Relatívne porovnanie aktuálnej úrovne dopamínu k úrovni dopamínu z predchádzajúcej udalosti nám určuje ako „super a skvele“ vnímame aktuálnu udalosť.
Potom sa ľahko stane, že návrat z práce domov k rodine a deťom nie je ani zďaleka taký „vzrušujúci“ akoby náš partner alebo deti očakávali. A potom sme ľahko prekvapení, že nám sociálne média ničia kvalitu osobných vzťahov.
Naše subjektívne vnímanie „hodnoty“ aktuálneho zážitku (podnetu, udalosti) závisí od toho, koľko dopamínu sme mali – aká bola jeho úroveň pri predchádzajúcom zážitku.
Táto „relativizácia“ nášho subjektívneho vnímania sa dá obrazne ukázať na našom vnímaní to, čo je naozaj sladké. Skúste si dať kávu bez cukru a pocítite horkosť, dajte si do nej malú lyžičku cukru a máte pocit celkom dobrej sladkosti.
Ale čo sa stane, ak si najskôr dáte super sladký dezert, poriadne sladkú tortu a potom si dáte vašu kávu s rovnakou lyžičkou cukru – zrazu sa vám aj osladená káva zdá byť horká.
Môžeme pozorovať zaujímavý efekt – pokiaľ máme stále ten istý zdroj potešenia – čiže rovnaký zdroj dopamínu, tak postupom času potrebujeme danej veci stále viac a viac.
Kedysi mi stačilo pár minút na FB, aktuálne potrebujem každý deň scrollovať videá alebo fotky na IG už zopár desiatok minút denne. Jedna cigareta večer pri 1dcl vína bola cool – dnes to už nestačí... pár cigariet denne a 1 dcl vína je skoro nič, postupne potrebujeme viac a viac, aby sme sa cítili rovnako „dobre“.
Toto neplatí len pri substančných – látkových štartéroch dopamínu. Cvičenie vo fitku alebo beh – kedysi na rovnakú eufóriu stačilo zabehnúť 2 – 3 km a dnes? Pokiaľ nedáme aspoň 7 – 8 km, tak ani nevieme, že sme boli behať...
Každý z nás máme svoje preferencie a teda svoje zaručené zdroje dopamínu, ale každému z nás sa postupne stane to isté – rovnaká dávka „potešenia“ už neplní svoj účel a musíme ju zvyšovať. Naša citlivosť na dopamín zvyšuje svoju hranicu – prah citlivosti. Príkladov z vlastnej praxe máme každý určite viac než dosť.